Wielki Kopieniec

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

W reglowej części Tatr Zachodnich, między Dolinami Olczyską i Chłabowską wznosi się dwuwierzchołkowy szczyt o wysokości 1328 m n.p.m.. To Wielki Kopieniec, który Przysłop Olczyski oddziela od Królowego Grzbietu, zaś Przełęcz między Kopieńcami od wzniesienia Mały Kopieniec.

Z dwóch jego wierzchołków, oddalonych od siebie o około 200 metrów, wyższy jest ten wschodni. Poniżej wschodnich zboczy Kopieńca znajduje się Polana Kopieniec (na której stoi stary, kamienny krzyż). Od strony północno-zachodniej znajduje się zaś Polana Szałasiska, a między wzniesieniami Kopieńca Wielkiego i Małego - Polana między Kopieńcami.

Aby dostać się na szczyt góry, najlepiej będzie wybrać szlak zielony, prowadzący z Toporowej Cyrhli przez Wielki Kopieniec i Dolinę Olczyską do Jaszczurówki. Na polanie Kopieniec można wybrać jedną z dwóch nitek szlaku: albo wspomnianą przez szczyt Kopieńca, albo omijającą górę, przez polanę.

Po wdrapaniu się na wierzchołek Wielkiego Kopieńca podziwiać można niesamowity widok na Tatry Wysokie. Gdy pogoda dopisuje dobrze widać stąd także Czerwone Wierchy, Giewont i Podhale.

Mini przewodnik

Góra w reglowym obszarze Tatr Zachodnich, symbolicznie rozgraniczająca Dolinę Chłabowską od Olczyskiej. Wielki Kopieniec to świetny punkt widokowy, posiada dwa wierzchołki - wyższy, wschodni, wznosi się na 1328m n.p.m. Szczyt znajduje się na trasie zielonej pętli łączącej Toporową Cyrhlę z Jaszczurówką. U stóp góry przed wiekami ustawiono kamienny krzyż.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja