Ścieżka nad Reglami

Trasa prowadzi od Polany Kalatówki wzdłuż podnóży Tatr aż do Doliny Chochołowskiej. Znakowany na czarno szlak, liczy niespełna 15 kilometrów i można go w całości pokonać w 6-7 godzin. Pod warunkiem, że nie natrafi się na zamknięty ze względu na prace leśne odcinek.

Ścieżka nad Reglami prowadzi przez przełęcze (Czerwona, w Grzybowcu, Kominiarska), doliny (Małej Łąki, Miętusia, Kościeliska, Chochołowska), polany i hale (Biała, Strążyska, Jamy, Rówienki, Wielka Małołącka, Cudakowa). Suma przewyższeń w obu kierunkach jest podobna: 1000-1200 metrów.

Szlak położony jest blisko Zakopanego, można tu dotrzeć kilkoma drogami z samego miasta. Trasa na całej długości oferuje zróżnicowane – od śnieżno-skalnych górskich szczytów po zielone lasy– i niezmiennie piękne widoki.

Ścieżkę nad reglami wytyczono i oznakowano dokładnie na przełomie XIX i XX wieku, w latach 1900-1901. Szczegółowy projekt przedstawił Mieczysław Kowalewski – uznany zoolog specjalizujący się w pasożytach, poza tym miłośnik oraz badacz Tatr i gorący zwolennik ewolucjonizmu, niespełna 20 lat po śmierci władze zdecydowały przyznać mu Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski – a większą część środków i niezbędnych materiałów wyłożyli arystokratyczni właściciele dworu w Kuźnicach.

Według pomysłu Kowalewskiego Ścieżka pod Reglami kończyła się po ok. 10 km w Dolinie Kościeliskiej. W 1954 roku szlak przedłużono do Doliny Chochołowskiej. Trasa od 1973 r. nosi imię Józefa Oppenheima – fotograf, zawodnik, sędzia i działacz narciarski, taternik, ratownik, wieloletni (VIII 1914 – IX 1939) naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Istotna i historyczna, gdyż wytyczona już w latach 1900-01 “czarna” trasa turystyczna. Powstała z inicjatywy zoologa Mieczysława Kowalewskiego. Pierwotlnie Ścieżka nad Reglami miała 10km - dziś to 15km i łączy Kalatówki z Doliną Chochołowską. Na patrona szlaku wybrano Józefa Oppenheima - fotografa, działacza społecznego i naczelnika TOPR-u w latach 1914-39.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz