Polana Chochołowska

Największa polana w polskich Tatrach leży w największej tutejszej dolinie. Z parkingu przed wejściem do Doliny Chochołowskiej można dojść tutaj w około 2 godziny. Dojeżdżają tu także góralskie dorożki i sanie.

Niegdyś polana była głównym punktem wypasów bydła i owiec – część pasterskich chat wciąż stoi. Bardziej na potrzeby turystów niż miejscowych organizuje się tzw. wypas kulturowy, w trakcie którego można bliżej przyjrzeć się pracy baców i zakupić pasterskie wyroby. Na większości bacówek, mających już status zabytku, wisi informacja o wyemigrowaniu ich dawnych właścicieli do Stanów Zjednoczonych. Najlepszy czas na wycieczkę na Polanę Chochołowską to zdecydowanie wiosna, kiedy to na zielonej trawie w wielkiej liczbie kwitną fioletowe krokusy.

Na skraju lasu znajduje się utrzymana w dawnym góralskim stylu drewniana kaplica pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Wybudowano ją w latach '70 specjalnie na potrzeby kultowego już serialu „Janosik”. Po zakończeniu zdjęć, budynek oficjalnie poświęcono i uczyniono z niego obiekt sakralny. W czasie trwania letniego sezonu turystycznego, od czerwca do października, odprawiana jest w niej jedna msza święta dziennie.

Na Polanie Chochołowskiej wybudowano również największe schronisko po polskiej stronie Tatr. Nosi ono imię Jana Pawła II.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz