Małe Ciche

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Niektórzy twierdzą, że jest najmilszą, podhalańską wsią. Gdzie by się z niej nie rozejrzeć, widać dorodne, świerkowe lasy albo potężne, tatrzańskie szczyty.

Powietrze jest czyste, pachnie igliwiem i działa jak balsam na zmęczone miastem płuca. Tłok i harmider w zasadzie nigdy nie mają tu miejsca. Zaledwie 12 km drogi autem z Zakopanego przez Poronin, nikt nie musi obawiać się kolejek na wyciąg, problemów ze znalezieniem noclegu, wygórowanych cen. W końcu to Małe Ciche o mówiącej za siebie nazwie.

Miejscowość leży w gminie Poronin, w dolinie Filipczańskiego Potoku, na wysokości ok. 850 m n.p.m. Należą do niej dwa fantastyczne krajobrazowo przysiółki Tarasówka i Zgorzelisko. Jest wtulona w tatrzańskie garby jak w zieloną, puchatą kołdrę.

Jest mała (zamieszkuje ją nieco ponad 400 mieszkańców),cicha, gościnna i… myliłby się kto sądzi, że nudna! Wszak nie od parady nie brakuje w niej hoteli, pensjonatów, ośrodków wczasowych i prywatnych kwater.

Swoje progi otwierają tu szeroko zwykle albo Pawlikowscy, albo Żegleniowie. W XVII stuleciu, jeszcze jako Polana Cicha nadaniem króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego stała się własnością tych pierwszych, potem dołączyli do nich drudzy, dlatego nazwiska te powtarzają się we wsi, niemal w każdym domu.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz