Wyżnia Kondracka Przełęcz

Ostatni przystanek przed wejściem na Giewont. Na wysokości 1765 m n.p.m. krzyżują się dwa szlaki – czerwony z Drogi pod Reglami przez Dolinę Strążyską z niebieskim wiodącym przez Halę Kondratową, Kalatówki i zakopiańskie Kuźnice. Nieopodal, około 1,5 kilometra na południe od przełęczy, na Kondrackiej Kopie (2005 m n.p.m.) zaczyna się pasmo Czerwonych Wierchów.

Obszar przełęczy porastają krzewy kosodrzewiny i trawy – co uważniejsi mogą dostrzec wyjątkowo rzadką sybaldię rozesłaną – niewielką (do 4 cm wysokości) roślinkę o listkach układających się w różyczkę i jasnożółtych płatkach kwiatów. Jednak tłumnie odpoczywający na Wyżniej Kondrackiej Przełęczy turyści regularnie wychodzą przysiąść gdzieś poza ścieżkę, co skutkuje rozdeptaniem wartościowych okazów.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Krzyżówka paru często uczęszczanych szlaków i jednocześnie ostatnia możliwość złapania oddechu przed “atakiem szczytowym” na Giewont. Te dwie rzeczy powodują, iż na Wyżniej Kondrackiej Przełęczy niemal cały czas jest tłoczno - co niestety często skutkuje nieumyślnym rozdeptaniem cennych okazów rzadkich gatunków roślin, np. małej, żółtej sybaldii rozesłanej.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz