Przełęcz Liliowe

Oddziela szczyty Skrajnej Turni (2097 m n.p.m.) i Beskidu (2012 m), Polskę od Słowacji oraz pasma Tatr Zachodnich od grzbietów Tatr Wysokich.

Liliowe ma kształt siodła. Roślinność porastająca przełęcz jest całkiem zróżnicowana – pełnik alpejski (zwany przez górali „lelują”) który wpłynął na nadanie nazwy, tojad mocny, miłosna górska, szarota Hoppego, babka górska, ukwap karpacki i inne. Miejscowe skały charakteryzują się wysoką podatnością na erozyjne działanie wody i wiatru.

Na Liliowe trafi każdy turysta, który wybierze się czerwonym szlakiem z Kasprowego Wierchu na Świnicę. Z Hali Gąsienicowej wiedzie tutaj zielona odnoga.

Stoki po polskiej stronie schodzą do Doliny Gąsienicowej, słowackie sięgają Doliny Cichej – zimą regularnie w tym obszarze schodzą śnieżne lawiny. Prawdopodobnie był to jeden z powodów – obok żywiołowych protestów – dla którego zrezygnowano z planów budowy kolejki zębatej na Przełęcz Liliowe.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

W głównej grani naszych najwyższych gór stanowi rozgraniczenie pomiędzy Tatrami Wysokimi i Zachodnimi. Przez przełęcz przebiegają dwa szlaki, czerwony wzdłuż kolejnych szczytów i zielony - odnoga żółtego z Hali Gąsienicowej na Kasprowy Wierch. Liliowe wyróżnia się przebogatą szatą roślinną: rosną tu m.in. pełniki alpejskie, tojady mocne czy miłosne górskie.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz