Dolina Strążyska

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Nazwa Doliny Strążyskiej pochodzi od strągi – budynku przy bacówce, w którym dojono owce i chowano zwierzęta przed burzą. W pełni sezonu przechodzą tędy prawdziwe tłumy turystów – nawet 8% wszystkich osób przyjeżdżających pod Tatry w ciągu roku. Dolina rozciąga się od ulicy Strążyskiej w Zakopanem do północnych zboczy Giewontu.

W przeważającej części dolinę tworzą lasy. Oprócz sztucznie nasadzonych świerków, zachowały się tutaj naturalne stanowiska buków, jodeł i cisów. Na obszarze występują też cenne rozrzutki alpejskie, jarząby nieszpułkowe, złocie małe czy tojady Koguli. W rejonie spotyka się niedźwiedzie i głuszce. Przez Strążyską przepływa zimny górski potok, którego źródło bije pod skałami masywu Giewontu. Szczególnie malownicze kaskady opadają w pobliżu Skały Edwarda Jelinka – tablicę upamiętniającą zasłużonego dla budowania przyjacielskich relacji Polaków z Czechami wmurowano w 1897 roku z inicjatywy samego Henryka Sienkiewicza.

W dolinie znajduje się polana, nazywana czasami Smoczą Strążyską. Kiedyś pasły się tu niezliczone owce. Na początku lat '60 teren przeszedł pod kuratelę Tatrzańskiego Parku Narodowego, który całkowicie zakazał pasterstwa. Teraz pozostały stare drewniane szałasy, gdzie można odpocząć przed dalszą wędrówką w Tatry. W jednym z nich urządzono niewielki bufecik. Jeden z wapiennych głazów leżący w pobliżu bacówek, ze względu na charakterystyczny kształt górale już w XIX ochrzcili jako swojskiego, podhalańskiego „Sfinksa”.

Przez Dolinę Strążyską przebiegają dwa ważne szlaki: oznaczona na czarno Ścieżka nad Reglami oraz czerwona ścieżka z ulic Zakopanego na szczyt Giewontu. U zbiegu tych szlaków na Polanie Strążyskiej pojawia się kolejna, żółta odnoga, która prowadzi do słynnego wodospadu Siklawica.

Mini przewodnik

Strąga to góralska obora dla owiec - i to licznym drewnianym szopom, które pozostały po minionych pasterskich czasach, ten zakątek Tatr zawdzięcza swoją nazwę. Dziś obszar pod północnymi stokami Giewontu w przeważającej części jest zalesiony. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się polana Smocza Strążyska z wapiennym głazem - “podhalańskim Sfinksem”.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja