Dolina Bystrej

Dolina Bystrej to jedna z wielu tatrzańskich dolin, zajmująca powierzchnię około 17 km2 i rozciągająca się na długość około 6 kilometrów, której dnem płynie rzeka Bystra. Ta znajduje się w zachodniej części tego pasma górskiego. U ujścia ograniczają ją Nosal i Krokiew. Górna część doliny natomiast, kieruje się w stronę Kopy Kondrackiej i Kasprowego Wierchu.

Dolina Bystrej posiada kilka odgałęzień, którymi są:

Budulcem doliny są przede wszystkim skały osadowe i krystaliczne. Na skutek krasowienia, w Dolinie Bystrej utworzyło się też wiele skalnych jaskiń, grot i wnęk, m.in.: Jaskinia Magurska, Jaskinia Bystrej czy Jaskinia Kasprowa Niżnia. W wielu fragmentach, nie ma tu wód naziemnych, płyną one bowiem w większości pod gruntem, wypływając w niektórych miejscach sporymi wywierzyskami, wśród których są np.: Wywierzysko Bystrej czy Goryczkowe Wywierzysko.

Warto wiedzieć, że wieją tu silne wiatry oraz że cała Dolina podlega ochronie Tatrzańskiego Parku Narodowego. U wylotu z doliny znajdują się m.in.: kolejka linowa na Kasprowy Wierch, punkt informacyjny TOPR, domy mieszkalne, hotele, sklepy, bary, dwa klasztory.

Przez Dolinę Bystrą prowadzą szlaki turystyczne:

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Naturalny pomost łączący miejską część Zakopanego z górskimi partiami miejscowości. Dolina Bystrej, objęta ochroną w ramach parku narodowego, rozciąga się na powierzchni 17km² od Krokwi i Nosala po Kasprowy Wierch i Kopę Kondracką. Teren, tworzony w przeważającej części przez krystaliczne i osadowe skały, charakteryzuje się wieloma jaskiniami i wywierzyskami.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz