Czerwony Staw Pańszczycki

Czerwony Staw Pańszczycki to kolejne niewielkie i bardzo płytkie jezioro Tatr Wysokich, położone na wysokości 1654 m n.p.m., w dolinie Pańszczycy. Podczas wysokich temperatur, kiedy stan wód jest niski, Czerwony Staw dzieli się na dwa mniejsze akweny lub wysycha całkowicie.

Nazwa jeziorka pochodzi od jego czerwono-brunatnej barwy (a raczej koloru skał), jaką nadaje mu występująca tu sinica. Co ciekawe, około dwóch stuleci temu, zbiornik ten nazywano Zielonym Stawem.

Do czerwonego jeziorka w dolinie Pańszczycy prowadzi żółty szlak turystyczny, biegnący wzdłuż południowo-zachodniego brzegu i prowadzący z Doliny Gąsienicowej na przełęcz Krzyżne.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Dobry przykład na zmienność tatrzańskiej przyrody. Małe, płytkie, okresowo wysychające jeziorko swoją nazwę zawdzięcza sinicom barwiącym skały przy dnie na brunatno-czerwony. A jeszcze w XVIII-XIX wieku górale mówili o nim Zielony Staw… Nad niezwykły akwen, położony na wysokości 1654m n.p.m. w Dolinie Pańszczycy, prowadzi żółty szlak z Doliny Gąsienicowej.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz